Litva dnes začala se stavbou plotu na hranici s Kaliningradskou oblastí, která je ruskou exklávou v Pobaltí. Oznámilo to litevské ministerstvo vnitra. Země se tak chce chránit proti pašerákům a ilegálním přechodům hranice. Podle agentury DPA však hrají svou roli i geopolitické důvody.

Litva, která je členem EU i NATO, opatřením v první fázi posílí ostrahu 44,6 kilometru dlouhého úseku vnější hranice EU. Dohromady se počítá s výstavbou 130 kilometrů dlouhého kovového plotu.

Za přítomnosti litevského ministra vnitra Eimutise Misiunase a zástupců pohraniční stráže byly první sloupy dva metry vysoké bariéry zapuštěny do země v příhraniční obci Ramoniškiai. Stavba, která přijde na 1,4 milionu eur (téměř 370 milionů korun), má být hotova do konce roku.

Kromě ochrany před kriminálními živly nebo ilegální migrací má plot také své bezpečnostní důvody. Litva se obává o svou bezpečnost vzhledem k trvajícím konfliktům na Ukrajině.

Postupně má být plot vybaven moderními monitorovacími systémy. Nyní zajišťuje Litva hranici s oblastí kolem města Kaliningrad, v němž má Rusko námořní základnu, prostřednictvím 13 metrů širokého hraničního pásu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner