Vilnius 10. května (ČTK) – Litva zahájila výstavbu ochranného plotu na hranici s ruskou Kaliningradskou oblastí. S odkazem na litevskou službu ochrany státní hranice o tom dnes informoval ruský list Kommersant. Bariéra dlouhá 44,6 kilometrů a vysoká dva metry bude stát přibližně 1,3 milionu eur (asi 35 milionů Kč).

V lednu litevský ministr vnitra Eimutis Misiunas oznámil, že důvody stavby jsou ekonomické, tedy zabránit pašování, ale i geopolitické – posílit hranice Evropské unie. Dodal, že bariéra znemožní případné provokace na hranicích.

Podle Kommersantu ochranný plot bude procházet okolo jezera Vyštitis k místu, kde se stýkají hranice Litvy, Polska a Ruska.

Kaliningradská oblast je silně militarizované ruské území, ležící u Baltského moře mezi Litvou a Polskem. Pobaltské státy se začaly obávat sílící ruské agrese, když Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym. Podobnou ochrannou bariéru plánuje do února 2018 na svých hranicích s Ruskem postavit i Estonsko.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner