V kauze údajné korupce při nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu dnes u pražského městského soudu začaly závěrečné řeči. Podle státního zástupce Jana Kořána se v případu stal trestný čin, který spáchal obviněný lobbista Marek Dalík. Podle žalobce se pokusil o podvod, když předstíral, že může ovlivnit armádní zakázky. Dalík vinu odmítá.

Policisté vyšetřovali Dalíka, bývalého poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS), na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse, který v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů. Podle spisu si o úplatek řekl na neformální schůzce v listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů. Předstíral přitom blízký vztah k představitelům české vlády a to, že může ovlivnit jejich rozhodování, ačkoliv podle žalobce nemohl.

Státní zástupce hned v úvodu své řeči oznámil, že bude rozsáhlá. Návrh na výši trestu řekne až na závěr. „Obžaloba má za to, že se skutek stal, skutek je trestným činem a skutek spáchal obžalovaný,“ řekl Kořán. Žalobce také doplnil některé části obžaloby o nové výroky, které podle něj vyplynuly z hlavního líčení. V jedné části například upřesnil, že kromě předstírání vlivu na představitele vlády, Dalík předstíral i vliv na samotnou zakázku.

Žalobce také zdůraznil, že podle jeho názoru se Dalík pokusil o podvod, a nezměnila se tak právní kvalifikace. Za tento trestný čin hrozí až deset let vězení. Soud v minulosti upozornil, že může jeho údajné korupční jednání překvalifikovat na trestný čin přijetí úplatku, u kterého hrozí až 12 let vězení. V dalším případě také na nepřímé úplatkářství, za které hrozí až tři roky.

Předpokládá se, že soud v případu rozhodne v úterý. Dalík se z obou dnů soudu omluvil.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner