Calypso, loď francouzského oceánografa Jacquesa-Yvesa Cousteaua, se v pondělí vydala na cestu z Francie do Turecka, kde ji čeká celková rekonstrukce. Světoznámé plavidlo léta chátralo v bretaňském přístavu Concarneau, odkud ji nyní veze nákladní loď do Istanbulu. Oznámilo to francouzské sdružení Equipe Cousteau, kterému plavidlo patří a kterému se dosud nedařilo loď opravit kvůli různým majetkovým a finančním problémům.

„Rozhodli jsme se pro specialistu v Istanbulu, který spolupracuje s jednou americkou společností. Obnova lodi s dřevěnou konstrukcí ji má vrátit původní podobu, jen motory budou silnější a některé navigační systémy modernější. Právě v zemích ve východní části Středomoří lze ještě najít tradiční technologie pro stavbu dřevěných lodí,“ vysvětlilo sdružení, kterému předsedá vdova po slavném oceánografovi Francine Cousteauová.

Oprava má trvat dva roky a legendární Calypso se poté vrátí ke své roli „velvyslance oceánů“, dodalo sdružení. Již v lednu ujistilo, že díky štědrým dárcům má již dost peněz na opravu slavného plavidla. Tehdy se předpokládalo, že oprava se uskuteční v nějaké francouzské loděnici a bude trvat 12 až 18 měsíců.

Cousteau přestavěl bývalou minolovku na plovoucí výzkumnou stanici s nejmodernějším vybavením a od roku 1950 se s ní vydával na výpravy po světových oceánech a zprostředkovával pomocí kamery podmořský svět milionům lidí na světě. V roce 1996 se Calypso srazila s rybářským člunem v Singapuru, který využívala jako základnu. Pak byla odtažena do Francie, kde vystřídala několik přístavů.

Jacques-Yves Cousteau zemřel v roce 1997 ve věku 87 let. Proslavily ho dokumentární filmy, především Svět ticha, a televizní seriál Podmořský svět Jacquesa-Yvesa Cousteaua.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner