Námořní misi Severoatlantické aliance v Egejském moři k zastavení pašování migrantů do Evropy zatím tvoří pět válečných lodí. Plavidla nyní působí kolem řeckého ostrova Lesbos, který leží jen devět kilometrů od Turecka. Uvedl to dnes v Bruselu generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

„Začali jsme se zaměřovat na oblast kolem řeckého ostrova Lesbos. Počítáme s tím, že se (lodě) v příštích dnech a týdnech přesunou více na jih,“ řekl podle agentury AP šéf NATO po jednání o situaci s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem v sídle aliance.

Na společné tiskové konferenci Stoltenberg bez dalšího upřesnění potvrdil dřívější zprávy, že námořní misi NATO v nejbližších dnech posílí další válečná plavidla. Zdůraznil, že moderně vybavená flotila disponuje také větším počtem vrtulníků.

NATO a EU se v neděli dohodly, že zvýší společné úsilí k zastavení pašování lidí přes Egejské moře mezi Tureckem a Řeckem.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu v pondělí prohlásil, že Turecko potřebuje kapacity Severoatlantické aliance a finanční pomoc Evropské unie, aby se zabránilo proudu dalších uprchlíků směřujících přes Egejské moře dál do Evropy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner