Londýn si dnes stejně jako okolní svět připomněl zásluhy válečných veteránů. Vzpomínkovým akcím v britské metropoli byla přítomna královna Alžběta II., která položila věnec rudých vlčích máků k válečnému památníku Cenotaph na třídě Whitehall. Památku padlých spolu s představiteli vlády uctila minutou ticha.

V centru města poté pochodovaly stovky příslušníků britské armády, mezi nimiž byli letos i čeští zástupci. Podle informace Českého rozhlasu se Čechoslováci, kteří po roce 1948 zůstali v Británii, průvodu veteránů centrem Londýna už v minulých letech účastnili, ale jen jako jednotlivci. Tentokrát veteráni z Česka jménem Československé obce legionářské kontaktovali organizátory vzpomínkových akcí a jako skupina se letos poprvé zařadili do slavnostního pochodu městem.

Britská premiérka Theresa Mayová při příležitosti svátku veteránů prohlásila, že jeho cílem není jen uctít památku obětí válek, ale vzdát poctu i těm příslušníkům armády, kteří v zahraničí bojují proti teroristům z Islámského státu.

Letošní oslavy jsou v Británii ve znamení výročí bitvy na Sommě z listopadu 1916, která byla jednou z nejkrvavějších operací první světové války. Jen první den bitvy na řece Sommě východně od severofrancouzského Amiensu zahynulo 60.000 britských vojáků.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner