Londýn 10. června (ČTK) – Londýn se nenechá zastrašit teroristy, jejichž tři poslední útoky si vyžádaly 35 mrtvých, požádá však o další peníze na boj s teroristickou hrozbou. Agentuře Reuters to dnes řekla velitelka metropolitní policie Cressida Dicková. „Londýn je bezpečné město a my uděláme všechno proto, aby bezpečným zůstalo,“ zdůraznila.

Britská policie je podle Dickové velmi úspěšná při odvracení islamistických útoků. „Proti lidem, kteří mají v úmyslu provést něco strašlivého a s potěšením sami sebe zabijí, je ale obtížné se bránit,“ připustila. Dodala, že policie, a pravděpodobně i tajné služby, budou od vlády požadovat nové prostředky, aby své úkoly zvládly.

Dicková řekla, že nedávné krvavé útoky teroristů v Londýně byly nejspíš zosnovány v domácím, tedy britském prostředí, přestože se k nim hlásí takzvaný Islámský stát (IS). „V mnoha jiných případech ale byly zahraniční kontakty zjištěny,“ upozornila.

Dicková převzala vedení Scotland Yardu letos v dubnu, několik týdnů po teroristickém útoku u budovy britského parlamentu. Agentuře AP Dicková řekla, že vyšetřovatelé jsou dnes konfrontováni s odlišným typem útoků: zatímco dříve se snažili zabránit vysoce propracovaným spiknutím, často s cílem zničit dopravní letadla, nyní jsou konfrontováni s akcemi jednotlivců za použití jednoduchých, často běžně dostupných útočných prostředků.

„Přeměna pasivního pozorovatele v aktivního útočníka je přitom rychlá, což práci policistů komplikuje,“ uvedla Dicková.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner