Londýn 12. listopadu (ČTK) – Předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn a londýnský starosta Sadiq Khan dnes vyzvali britského ministra zahraničí Borise Johnsona k rezignaci. Labourističtí politici poukázali na řadu kontroverzních výroků konzervativního šéfa diplomacie. Corbyn v nedělním vydání listu Observer napsal, že Johnson svou nekompetentností dostal Británii do svízelné situace a podlamuje její postavení. Khan v BBC řekl, že Johnson urazil Libyi, USA, Španělsko a další země. Johnsona se ve stejném pořadu na BBC naopak zastal jeho vládní a stranický kolega, ministr životního prostředí Michael Gove.

Podle Corbyna Johnson škodí své zemi již příliš dlouho. „Je načase, aby Boris Johnson odešel,“ sdělil šéf nejsilnější opoziční strany. Johnson „musí odejít“, řekl rovněž Khan v debatě televize BBC. Oba připomněli především poslední kontroverzi kolem Johnsonova výroku o britské humanitární pracovnici íránského původu vězněné v Íránu Nazanin Zaghariové-Ratcliffeové. Johnson na začátku měsíce řekl, že v Íránu vyučovala žurnalistiku, čímž dal podle Teheránu za pravdu Íráncům, kteří ženu odsoudili za údajný pokus o svržení íránského režimu. Podle rodiny byla Zaghariová-Ratcliffeová v Íránu navštívit příbuzné.

Podle zdroje britského ministerstva zahraničí Johnson hovořil s manželem Zaghariové-Ratcliffeové a měl prý s ním „velmi konstruktivní rozhovor“. Richard Ratcliffe se obrátil na britskou diplomacii, aby mu zprostředkovala návštěvu manželky ve vězení.

Michael Gove ve stejném pořadu BBC naopak prohlásil, že Johnson odvádí jako šéf diplomacie „skvělou práci“ a popotahován by měl být Írán, nikoli Johnson. „Není žádný důvod, žádná omluva a žádné ospravedlnění pro její věznění a měla by být propuštěna,“ prohlásil Gove. Írán podle něj pošlapává lidská práva a je mezi státy předním sponzorem terorismu.

Zaghariová-Ratcliffeová si odpykává pětiletý trest, ale Írán obvinění proti ní v říjnu rozšířil a nyní jí hrozí další trest. Podle kritiků mohl Johnson její vyhlídky ještě zhoršit.

Ještě před loňským jmenováním do funkce ministra zahraničí Johnson mluvil například o protibritském zaměření amerického prezidenta Baracka Obamy, protože je keňského původu. V říjnu se zase dopustil kontroverzního výroku na adresu Libye, když komentoval údajný plán tamní vlády proměnit pobřežní město Syrta v druhou Dubaj. „Jediná věc, kterou musí udělat, je odstranit mrtvá těla, a pak přijdeme,“ slíbil Johnson za britské turisty a investory.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner