Riga 9. února (ČTK) – Lotyšské vedení věří, že americký prezident Donald Trump dodrží závazky svého předchůdce Baracka Obamy ohledně posílení východního křídla NATO. Na summitu pobaltských států to dnes v Rize prohlásila lotyšská prezidentka Dalia Grybauskaitéová. Lotyšská vláda je podle ní přesvědčena, že veškeré alianční závazky budou dodrženy a že Lotyšsko bude mít ve Spojených státech spolehlivého partnera.

Na základě rozhodnutí NATO o vyslání čtyř praporů do východoevropských členských států zatím do Lotyšska dorazilo několik set německých vojáků. V pátek se očekává přesun asi deseti amerických tanků. Další vojáci z členských zemí NATO jsou nebo budou rozmístění v Litvě, Estonsku a Polsku.

Východoevropské země loni zaskočily poznámky Donalda Trumpa o „zbytečnosti“ NATO. Obavy pobaltských států a Polska z militarizace Ruska zároveň posílila série vojenských manévrů ruské armády na západě země a přesun moderní výzbroje do kaliningradské enklávy, která sousedí s Polskem a Litvou.

O posílení svého východního křídla aliance rozhodla loni v létě na summitu ve Varšavě. Bezprostředním impulsem k tomuto kroku byla ruská anexe ukrajinského Krymu a podpora, kterou Moskva poskytuje donbaským separatistům.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner