Rusko bez oficiálního oznámení provádí na hranicích s Běloruskem totální pasovou kontrolu na silnicích, nádražích i letištích. Prohlásil to dnes v Minsku běloruský prezident Alexandr Lukašenko, jehož zemi spojuje s Ruskem konfederační projekt Svazového státu. Problém podle prezidenta musí řešit běloruské ministerstvo vnitra a celá vláda.

Pohyb přes rusko-běloruské hranice byl pro občany obou zemí volný dvacet let. „Není normální, aby mezi dvěma bratrskými státy a národy znovu existovala hranice, nechápu, komu to prospěje,“ prohlásil běloruský vůdce. Nynější situace prý učinila rozmezí mezi Ruskem a Běloruskem „nejpodivnější hranicí v Evropě“.

Moskva zesílenou ochranu hranic zdůvodňuje nutností posílit bezpečnost. Stěžuje si zároveň, že některé evropské země přes Bělorusko dopravují na ruský trh zboží, které je v Rusku vystaveno sankcím. Moskevský tisk se v této souvislosti několikrát zmínil o nezákonném importu polských jablek.

Lukašenko podle agentury Belta argument zvýšené bezpečnosti neuznává. „O jaké bezpečnosti může být řeč, když máme společné seznamy cizinců, kteří na území Svazového státu vstoupit nesmějí. Proto jsou jakékoli výmluvy nepřípustné,“ poznamenal běloruský prezident.

Lukašenko si už loni v létě stěžoval, že Rusko na hranicích vytváří zvláštní bezpečnostní zóny a blokuje dovoz zboží. Vztahy mezi oběma státy podle něj ochladly a Moskva a Minsk tím už „mnoho ztratily“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner