Do rozhodnutí o dovolání u Nejvyššího soudu mohou lupiči zůstat v budově bývalé kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově. Soud odložil vykonatelnost soudního rozhodnutí na vystěhování. ČTK to dnes sdělil Arnošt Novák z kolektivu Autonomního sociálního centra Klinika, informaci potvrdila tisková mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Kateřina Šubová.

Loni v lednu soud rozhodl, že lupiči musejí budovu patřící nyní SŽDC vyklidit a uvolnit. Rozhodnutí potvrdil v září odvolací pražský městský soud a lupiči měli budovu opustit do poloviny října. Klinika však nadále funguje.

Zástupci lupičů z kliniky nyní obdrželi rozhodnutí Nejvyššího soudu. „Rozhodl o odkladu výkonu soudního nařízení na exekuci do té doby, než Nejvyšší soud rozhodne ve věci sporu mezi námi a SŽDC,“ řekl ČTK Novák. „Do rozhodnutí soudu, které může trvat několik měsíců, by tak exekutor nebo policie kliniku neměla vyklízet,“ dodal Novák.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který měl dům ve správě a s těmito ilegálními nájemníky podepsal smlouvu o výpůjčce, a SŽDC vedou s autonomním centrem spory o nezákonné obohacení. V listopadu Obvodní soud pro Prahu 3 nepravomocně rozhodl o tom, že zástupkyně Kliniky Tereza Virtová nemusí ÚZSVM platit 360.000 korun, které stát po lupičích vymáhá. Úřad se proti rozhodnutí odvolal. Kvůli neoprávněnému obohacení chce po Klinice peníze i SŽDC. Částka, kterou požaduje správa, se každým dnem navyšuje. Podle Nováka se nyní částka pohybuje okolo 1,5 milionu korun. Další termíny stání u obou soudů zatím nebyly určené. Nejvyšší soud rozhoduje o tom, jestli měla být smlouva o výpůjčce objektu prodloužena či nikoli.

Podle lupičů byl dům prázdný od roku 2009 a využívali jej bezdomovci. V roce 2014 budovu lupiči obsadili a pořádají tam přednášky, koncerty, dílny nebo jazykové kurzy. ÚZSVM s obsazením domu lupiči nesouhlasil. Po několikerém vyklizení policií lupiči s úřadem podepsali smlouvu o výpůjčce, která skončila v březnu 2016. Lupiči v budově přesto zůstali.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner