Francouzský prezident Emmanuel Macron se dnes v Petrohradu sejde s ruským vůdcem Vladimirem Putinem, s nímž chce podle prohlášení Paříže vést „strategický a historický dialog“. Oba politici se setkají už potřetí; Putin byl prvním zahraničním státníkem, který Francii před rokem po Macronově inauguraci navštívil. Aparát Kremlu spočítal, že od té doby spolu oba prezidenti jedenáctkrát hovořili telefonicky.

Macron do Ruska přijede na dvoudenní návštěvu. Oficiálním důvodem je účast na 22. petrohradském hospodářském fóru, které Moskva považuje za jednu z hlavních tribun pro rozšíření hospodářské spolupráce s cizinou v podmínkách protiruských sankcí. Nejvyšší představitelé Francie a Ruska se sejdou ve velkolepém prostředí Konstantinovského paláce u Petrohradu, který sloužil jako letní rezidence cara Petra Velikého.

Ruská média před návštěvou označovala Macrona za ambiciózního politika, který uznává, že bez Ruska není možné řešit krizové situace evropské a světové politiky. Právě mezinárodní problémy mají setkání Macrona s Putinem dominovat. Hovořit se má o osudu jaderné smlouvy s Íránem, jejíž zachování oba státníci podporují i po americkém vypovězení tohoto ujednání, o situaci v Sýrii či o konfliktu na východě Ukrajiny.

Elysejský palác před Macronovou cestou oznámil, že prezident chce s ruským protějškem hovořit „rozhodně, ale korektně“. Optimistické naděje prý Francie s petrohradským setkáním nespojuje. S jeho výsledky by se novináři měli seznámit na tiskové konferenci, která má začít v 18:15 SELČ.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner