Versailles (Francie) 29. května – Ve Versailles dnes začalo jednání francouzského prezidenta Emmanuela Macrona s šéfem Kremlu Vladimirem Putinem, od něhož si obě strany slibují vyjasnění stanovisek a bližší vzájemné poznání. Macron přivítal ruského hosta před honosným versailleským palácem, stisk rukou byl podle přihlížejících „krátký a srdečný“. Státníci jednali nejdřív bez přítomnosti delegací, později už v širší sestavě.

Macron během prezidentské kampaně nešetřil na adresu Ruska silnými slovy, mimo jiné tvrdil, že Rusko a Francie nevyznávají stejné hodnoty. Nový francouzský prezident svému ruskému partnerovi nezapomněl podporu, kterou Putin před volbami poskytoval Macronově protikandidátce Marine Le Penové. Pozvání pro Putina k návštěvě Francie bylo proto podle pařížského tisku překvapením.

Spíše než řešení sporných otázek se od rozhovorů očekává vyjasnění pozic a výměna názorů, napsala agentura AP s odvoláním na francouzské diplomaty. Na sklonku úřadování Françoise Hollandea, Macronova předchůdce ve funkci hlavy státu, se vztahy Paříže a Moskvy prakticky vytrvale zhoršovaly. Loni v říjnu perspektiva Putinovy návštěvy ve Francii padla, když Hollande pohrozil Moskvě soudem za údajné válečné zločiny v Sýrii.

Putinův zahraničněpolitický poradce Jurij Ušakov před nynější návštěvou Paříže prohlásil, že Rusko není spokojeno se stavem svých vztahů s Francií a schůzku ve Versailles proto považuje za „velmi důležitou“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner