Tallinn/Paříž 30. září (ČTK) – Francouzský prezident Emmanuel Macron v pátek nabídl svou pomoc při urovnání napětí mezi kurdskou regionální vládou a Bagdádem, které vyvolalo kurdské referendum o nezávislosti. Oznámila to agentura Reuters. Z estonského Tallinnu, kde se Macron účastnil summitu Evropské unie, telefonoval iráckému premiérovi Hajdaru Abádímu a pozval ho příští čtvrtek do Paříže. Abádí pozvání přijal.

Macron předsedu irácké vlády upozornil, že obě strany sporu by měly zůstat jednotné ve svém odporu proti teroristům z Islámského státu a ve snaze stabilizovat zemi. „Zvyšování napětí se musejí vyhnout,“ řekl francouzský prezident.

Kurdové se v pondělí v referendu vyslovili přesvědčivou většinou 92 procent hlasů pro nezávislost. Jejich vedení o tom chce začít jednat s vládou v Bagdádu, která však referendum označila za neústavní. Vyzvala Kurdy, aby jednali, ale nikoli na základě výsledku referenda, nýbrž podle zákonů daných ústavou.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner