Deseti tisícům uprchlíků ze zemí na Blízkém východě a v Africe umožní v následujících dvou letech francouzská vláda legální vstup do země. Po pondělním setkání s vysokým komisařem OSN pro uprchlíky Filippem Grandim to oznámil prezident Emmanuel Macron. Paříž tím chce mimo jiné snížit počet lidí, kteří se vydávají na nebezpečnou cestu do Evropy po Středozemním moři.

Francie ve spolupráci s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) nabídne 10.000 uprchlíků, kteří se v současnosti nachází v Turecku, Libanonu, Jordánsku, Nigeru či Čadu, přesídlení na francouzské území, uvedl prezident Macron. Podle francouzského ministra vnitra Gérarda Collomba bude celý přesidlovací proces uzavřen v říjnu roku 2019.

Evropská komise na konci září navrhla, aby v následující dvou letech vytvořily členské státy Evropské unie kapacity pro přesídlení celkem 50.000 uprchlíků ze zemí Blízkého východu a Afriky. Podle Bruselu by to mělo mimo jiné přispět ke snížení počtu migrantů, kteří se do Evropy vydávají ilegálně a často po životu nebezpečných trasách. V rámci nedávno uzavřeného mechanismu, který umožnil do EU přesídlit uprchlíky z táborů v Turecku a na Blízkém východě, se do Evropy od července 2015 dostalo 23.000 lidí.

Zatímco předchozí mechanismus se soustředil na uprchlíky na Blízkém východě, tentokrát chce Evropská komise věnovat pozornost i Africe. Také francouzský ministr vnitra Collomb zdůraznil, že nejméně 3000 z celkových 10.000 míst by mělo připadnout uprchlíkům, kteří uvízli v severoafrických tranzitních zemích Čadu a Nigeru.

První společná mise francouzského uprchlického úřadu Ofpra a UNHCR do dotčených zemí by se měla uskutečnit již v následujících týdnech, uvedl Macron. Úkolem jejích členů by měla být identifikace těch lidí, kteří mají šanci získat ve Francii azyl.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner