Navzdory napjaté situaci po otravě bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v jihoanglickém Salisbury, ze které Londýn obviňuje Moskvu, počítá francouzský prezident Emmanuel Macron nadále s tím, že v květnu navštíví Rusko. Rádiu RTL to dnes řekl francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian. Je podle něj nutné, aby byl zachován otevřený dialog s Moskvou. Macron by se měl v květnu zúčastnit ekonomického fóra v Petrohradu.

„Chceme s Moskvou otevřený dialog,“ řekl Le Drian rádiu RTL. Zároveň zopakoval, že neexistuje žádné jiné „důvěryhodné vysvětlení“, než že za útok na Skripala a jeho dceru Juliji je zodpovědné Rusko. Pouze Moskva totiž podle něj věděla, jak vyrobit nervově paralytickou látku novičok, která byla podle Britů při útoku použita. Rusko podobná obvinění opakovaně odmítá.

Britská policie ve středu informovala, že Skripal a jeho dcera byli látce novičok vystaveni poprvé u vchodových dveří svého domu v Salisbury. Oba jsou stále v nemocnici v kritickém stavu. Podle vyšetřovatelů možná utrpěli trvalé poškození mozku.

Na otravu Skripalových tento týden reagovaly téměř tři desítky zemí světa, které vypověděly celkem na 130 ruských diplomatů. Z Česka budou muset odejít tři. Už v polovině března 23 diplomatů vypověděla Británie. Moskva na britský krok reagovala vypovězením stejného počtu britských diplomatů a upozornila, že i na vyhoštění svých lidí z dalších zemí odpoví recipročně.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner