Francouzský prezident Emmanuel Macron v sobotu připustil možnost posílení bojových jednotek v oblasti afrického Sahelu v případě potřeby v boji proti islámským radikálům. Macron se tak vyjádřil během návštěvy Nigeru.

„Bitva dnes není ještě vyhraná,“ upozornil Macron podle agentury Reuters.

Pro prezidenta Macrona je boj s islamisty v Africe jednou z priorit zahraniční politiky a Francie má v oblasti – v Mali – 4000 vojáků.

Paříž ale prosazuje projekt zároveň jednotné africké mise G5 Sahel, která sdružuje Mali, Mauritánii, Niger, Burkinu Faso a Čad a která by výhledově umožnila Francii svůj kontingent zmenšit. Africké státy v G5 mají přispívat vojáky, bohaté země světa pak financemi.

Francie v Mali v roce 2013 zakročili prota povstání na severu země. Povstání etnických Tuaregů začalo v Mali v roce 2012 s cílem vytvořit nový stát. Do situace se postupně vmísili bojovníci Al-Káidy, kteří obsadili některá města, v nichž začali uplatňovat islámské právo šaría.

V současnosti v oblasti Sahelu operuje řada islamistických skupin, v březnu se tam spojily tři hlavní teroristické skupiny s vazbami na Al-Káidu. Radikálové zůstávají nebezpeční i navzdory přítomnosti mise OSN (MINUSMA), která čítá více než 10.000 příslušníků.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner