Paříž 15. května (ČTK) – Francouzský prezident Emmanuel Macron by dnes měl oznámit jméno nového předsedy vlády. Odpoledne odjede také na svou první zahraniční návštěvu do Berlína, kde jej přijme kancléřka Angela Merkelová.

Macron se svého úřadu ujal v neděli. Jako o favoritovi na jeho šéfa vlády hovoří francouzská média o pravicovém starostovi města Le Havre, šestačtyřicetiletém Edouardu Philippeovi. Zmiňována je kromě jiných ale i současná šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová a do nedávna padalo i jméno Macronova politického spojence, centristy Françoise Bayroua.

Společně s designovaným předsedou vlády prezident vybere 15 členů kabinetu. Jejich jména budou známa zřejmě v úterý.

Pozdě odpoledne probere francouzský prezident s německou kancléřkou na schůzce v Berlíně mimo jiné fungování eurozóny. Oba se tak pokusí oživit francouzsko-německé spojenectví a evropskou spolupráci.

Berlín sice vyjádřil potěšení z Macronova zvolení, ale představy obou státníků o reformě Evropské unie a eurozóny se liší. Kancléřka se nicméně nechala slyšet, že nového francouzského prezidenta, kterého v kancléřství přijala ještě jako kandidáta, při zavádění reforem v samotné Francii a v Evropské unii podpoří.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner