Paříž 7. června (ČTK) – Francie vytvořila novou strukturu v Elysejském paláci, jejímž úkolem bude zajistit lepší koordinaci zpravodajských služeb. Národní protiteroristické středisko, tvořené dvacítkou analytiků z různých resortů a přímo podřízené hlavě státu, povede bývalý šéf kontrarozvědky Pierre Bousquet de Florian.

Toto opatření sice následuje po úterním napadení policisty před pařížskou katedrálou Notre-Dame přívržencem Islámského státu, list Le Figaro na svém webu nicméně připomněl, že tento krok sliboval prezident Emmanuel Macron ještě během své volební kampaně. Hlava státu se tak má pevně chopit řízení zpravodajských služeb a dodat „novou sílu protiteroristické strategii“, jak se dnes vyjádřil šéf prezidentovy kanceláře.

Návrh prezidentského dekretu o vytvoření národního protiteroristického střediska (CNCT) schválila zvláštní bezpečnostní schůze vlády pod Macronovým vedením.

„Napříště už nebude tolerován žádný mrtvý úhel (ze kterého by mohl přijít teroristický útok),“ shrnul úkol nového „úderného uskupení“ Le Figaro.

Elysejský palác nechce destabilizovat tajné služby, a tak ujistil, že středisko „nebude v žádném případě pověřeno operačním řízením služeb či jejich operací“, ale má dohlížet na výměnu informací. Centrum má fungovat nepřetržitě a v případě potřeby vyhlašovat poplach a mobilizovat síly.

Rada obrany dnes také schválila jmenování policejného prefekta z Marseille Laurenta Nuneze do čela kontrarozvědky DGSI a velvyslance v Alžírsku Bernarda Émiého do čela rozvědky DGSE. Elysejský palác současně uvedl, že ještě neukončil výběr nového šéfa vojenského zpravodajství DRM.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner