Francouzský prezident Emmanuel Macron v prvním komentáři k italským parlamentním volbám uvedl, že je potřeba brát v potaz kontext „silného migračního tlaku“, kterému Itálie čelila. Co se týče samotných výsledků, zůstává obezřetný a bude čekat na rozhodnutí o tom, kdo bude pověřen sestavením vlády.

„Uvědomuji si, že ve světě, v němž žijeme, můžete bránit krásné ideály, ale nemůžete je bránit a při tom pomíjet brutalitu kontextu,“ citovala Macrona agentura AFP. „A Itálie nepochybně trpěla měsíce a měsíce pod tlakem migrace. Tento velmi silný tlak migrace je kontextem, na nějž bychom měli pamatovat,“ pokračoval.

K výsledkům se francouzský prezident zatím vyjadřovat nechtěl a bude očekávat rozhodnutí svého italského protějška Sergia Mattarelly ohledně sestavování vlády.

Německo v momentě, kdy ještě v Itálii nebyly sečteny všechny hlasy, popřálo úspěch „těm, na nichž leží odpovědnost ohledně vytvoření stabilní vlády“. „V principu člověk přeje každému, aby to zabralo méně než šest měsíců,“ řekl novinářům mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert. Jde prý nejen o blaho Itálie, ale také o blaho „naší společné Evropy“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner