Europoslanci dnes nepodpořili návrh na vytvoření nadnárodních evropských kandidátek pro volby v roce 2019, který byl součástí legislativní iniciativy, jež se týkala redukce křesel po odchodu Británie z EU. Se snížením počtu míst v europarlamentu po brexitu ze 751 na 705, poslanci nicméně souhlasí.

Kromě toho souhlasili s dočasným zmrazením 46 ze 73 křesel, které se po brexitu uvolní. V budoucnu by je mohly obsadit nové členské státy. Zbývajících 27 nynějších britských mandátů by se mělo rozdělit mezi 14 členských zemí, které aktuální rozdělení křesel mírně znevýhodňuje. Počet českých europoslanců se nezmění.

Součástí iniciativy o snižování počtu europoslaneckých křesel po brexitu byl návrh na vytvoření nadnárodních kandidátek, které dnes ale europarlament odmítl. Stoupencem celounijních volebních listin je zejména francouzský prezident Emmanuel Macron.

Legislativní iniciativou EP se teď bude zabývat Evropská rada, tedy hlavy států a vlád EU. Jejich rozhodnutí, které musí být přijato jednomyslně, se vrátí na stůl poslancům, aby ho schválili nebo zamítli. Změny musí následně potvrdit všechny členské státy EU.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner