Dosavadní vývoj v otázce dodržování lidských práv v Turecku znemožňuje Ankaře, aby pokročila v jednání o vstupu této země do Evropské unie. Prohlásil to dnes francouzský prezident Emmanuel Macron na společné tiskové konferenci se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem v Paříži.

„Je jasné, že pokud jde o vztah s Evropskou unií, nedávný vývoj a rozhodnutí (v oblasti lidských práv) neumožňují žádný pokrok v zahájeném procesu (přístupových rozhovorů),“ řekl Macron podle agentury AFP.

Macron také svému tureckému protějšku řekl, že demokratické země musejí respektovat právo i v rámci boje proti terorismu, jehož krvavé podobě s mnoha oběťmi na životech byly v posledních letech vystaveny jak Francie, tak Turecko.

Bylo by pokrytecké předstírat, že je možné otevřít nové kapitoly v přístupových jednáních, dodal francouzský prezident. Místo toho nabídl Turecku partnerství s EU s cílem zajistit, aby tato země zůstala ukotvena v evropském prostoru. Podle Macrona je zapotřebí vymyslet nový vzájemný vztah.

„Naše demokratické státy musejí pevně čelit terorismu, ale stejně tak musejí naše demokratické státy zcela chránit vládu práva,“ zdůraznil Macron podle agentury Reuters.

Erdoganovo přijetí v Paříži je ve Francii, kde žije mnoho kurdských a tureckých emigrantů, terčem kritiky. Vůdkyně krajní pravice Marine Le Penová vyzvala ke kompletnímu zastavení rozhovorů, které se EU zavázala s Tureckem obnovit v rámci předloňské migrační dohody, jež zastavila příliv uprchlíků přes Turecko a Řecko do zbytku Evropy. Proti Erdoganově dnešní návštěvě demonstrovalo ve francouzské metropoli několik desítek lidí.

Erdogan podle AFP na tiskové konferenci řekl, že Ankaru už unavuje čekat na případné přijetí do EU. „Nemůžeme donekonečna prosit o vstup do EU,“ dodal.

K otázce terorismu Erdogan vyjádřil názor, že ho přiživují někteří novináři svými články. Podle něj vypadají jako myslitelé a pak se zničehonic zjeví jako teroristé přímo před očima.

„Teror se netvoří sám o sobě. Teror a teroristé mají své pěstitele,“ zdůraznil Erdogan.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner