Bamako 2. července (ČTK) – Francie a její spojenci v Africe musí spolupracovat v boji proti teroristům. Na dnešním bezpečnostním summitu pěti zemí saharské Afriky – Mali, Burkiny Faso, Mauritánie, Nigeru a Čadu (G5) – v hlavním městě Mali Bamaku to řekl francouzský prezident Emmanuel Macron.

Na summitu, jenž se koná na počest vytvoření společné protiteroristické jednotky zemí G5, Macron pěti zemím afrického Sahelu přislíbil, že jim Francie poskytne finanční a vojenskou pomoc. Francie poskytne zemím technickou podporu a 70 vojenských vozů.

„Po vojenské stránce do konce roku poskytneme (alianci zemí Sahelu) částku osmi milionům eur (209 milionů Kč),“ řekl Macron. Zároveň dodal, že francouzská rozvojová agentura AFD v „příštích pěti letech zemím Sahelu poskytne 200 milionů“ eur. Zdůraznil, však, že dlouhodobá podpora ze strany evropských států bude záležet na úspěšnosti aliance v boji proti terorismu.

Nová vojenská aliance, o jejímž vytvoření se rozhodlo na summitu v Bamaku letos v únoru, se zaměří hlavně na nebezpečnou oblast na hranicích mezi Mali, Nigerem a Burkinou Faso. Policejní složka dostane za úkol potlačovat nelegální obchod s drogami a lidmi, který přispívá k financování teroristických organizací. Síla má zahrnovat až 5000 mužů rozdělených do vojenské a policejní složky. Ze začátku bude aliance úzce spolupracovat s francouzskou operací v Mali Barkhane a misí OSN (MINUSMA), která má více než 10.000 příslušníků, včetně Čechů.

EU začátkem června oznámila, že uvolní 50 miliónů eur (1,3 miliardy Kč) na vytvoření této nové společné protiteroristické jednotky.

V roce 2012 etničtí Tuaregové zahájili povstání s cílem vytvořit nový stát. Do povstání se ale vmísili stoupenci Al-Káidy, kteří se zmocnili měst na severu země a začali tam uplatňovat islámské právo šaría. Francouzské vojenské jednotky teroristy z území vytlačily o rok později. Al-Káida však nadále v oblasti útočí. Navzdory přítomnosti mírových sil OSN se teroristé dostávají do oblastí, které byly dříve považovány za bezpečné.

V celé oblasti Sahelu operuje řada islamistických skupin, z nichž některé jsou napojeny na Al-Káidu. V březnu se tam spojily tři hlavní teroristické skupiny s vazbami na Al-Káidu. Novou koalici tvoří organizace Murábitún, Al-Káida v muslimském Maghribu a Ansar Dine.

Dnes odnož teroristické sítě Al-Káida v Mali zveřejnila videozáznam se šesti unesenými cizinci. Nahrávku s dlouho drženými rukojmími nedoprovázejí žádné požadavky jen komentář, že žádná „skutečná vyjednávání“ o propuštění zadržených ještě nezačala.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner