Patnáctka francouzských médií v otevřeném dopise novému francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi vyjádřila znepokojení nad tím, že Elysejský palác si chce pro cesty hlavy státu vybírat novináře. Dopis podepsali například zástupci deníků Le Monde a Le Figaro, televize TF1, agentury AFP a rozhlasové stanice Europe 1.

„Pane prezidente, Elysejskému paláci V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ nepřísluší vybírat si mezi námi ty, kteří budou nebo nebudou mít právo pokrývat cestu, ať už je její téma jakékoli,“ uvádí se v dopise. Dokument zdůrazňuje, že výběr novináře je věcí redakce a že podobný přístup nezvolil předtím žádný jiný francouzský prezident.

Záměr podle webu televize BMV TV oznámil úřad prezidenta ve čtvrtek na okraj prvního zasedání vlády. Prezidentský úřad podle serveru chtěl, aby Macrona doprovázeli jen novináři specializovaní na danou oblast – například mezinárodní vztahy, kulturu nebo ekonomiku.

Mluvčí vlády Christophe Castaner ve čtvrtek řekl, že Elysejský palác nechce nikoho kontrolovat nebo nutit svou vůli.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner