Štrasburk 31. října (ČTK) – Francouzský prezident Emmanuel Macron v projevu předneseném na půdě Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku obhajoval nový protiteroristický zákon, který dnes vstoupil v platnost. Vyzval i k dialogu se všemi členy Rady Evropy, pod kterou soud spadá, a to včetně Ruska či Turecka, informovala agentura AFP.

Nový zákon, který prezident v pondělí podepsal, podle Macrona „chrání občany, ale i lidská práva“. Protiteroristická norma posiluje pravomoci policie a legalizuje mimo jiné některé postupy, které umožňoval výjimečný stav. Ten ve Francii platil od teroristických útoků z 13. listopadu 2015 a skončit by měl ve středu.

Kritici z řad nevládních organizací a některých levicových stran zákon kritizují kvůli údajnému omezování lidských práv. „Bezpečnost je podmínkou, aby mohly být naše svobody respektovány,“ uvedl Macron. „Nebyli jsme dostatečně připraveni na islamistický terorismus, jeho vražednou ideologii, která nás přinutila důkladně reorganizovat naše právo,“ dodal francouzský prezident. Od počátku roku 2015 zahynulo při atentátech radikálních islamistů na francouzském území přes 240 lidí.

Macron se ve svém projevu vyslovil také pro dialog se všemi členskými zeměmi Rady Evropy. „Musíme mluvit s každým,“ řekl. Evropa, kterou reprezentuje Rada Evropy, podle něj sahá daleko za hranice Evropské unie, „od Atlantiku po Ural“. Francouzský prezident výslovně zmínil nutnost hovořit s Ruskem a Tureckem.

Macronův projev před pětačtyřiceti soudci ESLP byl výjimečný. Před ním k soudcům promluvily jen dvě hlavy členských států Rady Evropy. V roce 1992 to byl italský prezident Francesco Cossiga a v roce 2014 lucemburský velkovévoda Henri.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner