Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes u příležitosti Mezinárodního dne žen vyzval k většímu úsilí, které by rychleji zajistilo rovnost žen a mužů v odměňování za stejnou práci. Francie má přitom v tomto směru co dohánět: podle zprávy Světového ekonomického fóra (WEF) z loňského listopadu je země na 129. místě ze 144 sledovaných států. Česko je na 97. příčce.

„Díky rovnosti mezi muži a ženami jsou společnosti efektivnější a inovativnější,“ řekl dnes Macron během návštěvy jedné pařížské firmy, která se podle agentury AFP představuje jako modelový příklad úspěšného dosažení tohoto cíle.

Ve Francii mají podle statistik muži za stejnou práci o devět procent vyšší plat než ženy. A v celkovém průměru příjmů si muži vedou lépe dokonce o 25 procent. Proto se dnes symbolicky francouzský levicový list Libération prodával mužským zákazníkům o 25 procent dráž.

Několik stovek lidí se dnes shromáždilo v Paříži v 15:40, což je statistický čas, odkdy nejsou při osmihodinové pracovní směně ženy ve srovnání s muži již odměňovány. Akci provázela skladba místní popové hvězdy Dalidy „Paroles, paroles“ (Slova, jen slova), která byla kriticky namířena proti Macronovým slibům, že pro zrovnoprávnění žen udělá, co bude v jeho silách. Také francouzské Národní shromáždění dnes v 15:40 částečně pozastavilo svou práci.

Francouzský premiér Édouard Philippe ve středu představil před zástupci odborů a zaměstnavatelů nový vládní plán, který má dopomoci prosadit v odměnách rovnoprávnost. Firmy působící ve Francii mají mít už jen tři roky na to, aby smazaly mzdové rozdíly – jinak jim budou hrozit pokuty až jedno procento ze mzdových nákladů. Nové opatření se má dotknout firem s více než 50 zaměstnanci, které budou mít povinnost nainstalovat do svých mzdových počítačových programů software, jenž nespravedlivé odměňování u stejných pracovních funkcí ihned vystopuje.

Podniky také mají být už brzy transparentnější, pokud jde o jejich dosavadní rozdíly v odměňování žen a mužů: budou muset příslušné údaje zveřejnit na svých internetových stránkách a odbory budou mít přístup ke konkrétním interním údajům.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner