Nový francouzský prezident Emmanuel Macron dnes na schůzkách s odbory a zaměstnavateli otevřel ožehavou otázku reformy pracovního práva, první velký projekt svého pětiletého volebním období. Právě problémům na pracovním trhu mnozí přičítají chabé výkony francouzské ekonomiky v posledních letech i nezaměstnanost postihující desetinu práceschopného obyvatelstva.

Šéf státu chce radikálně zpružnit pracovní právo za pomoci takzvané zrychlené procedury, zahrnující vydávání prezidentských dekretů, ještě do konce léta, aby se vyhnul dlouhým parlamentním debatám. Macronův plán ale závisí na výsledku červnových parlamentních voleb.

Prezidentovy záměry těší zaměstnavatele, avšak budí obavy a znepokojení u organizací zaměstnanců, kteří se loni, za socialistického prezidenta Françoise Hollandea masivně zmobilizovali proti rozvolnění zákoníku práce.

Macron se nejprve sešel s předáky tří hlavních odborových ústředen, CFDT, CGT a Force Ouvrière (FO), a pak se setkal se šéfem hlavního sdružení zaměstnavatelů Medefem Pierrem Gattazem. Ten by si přál rychlý postup. „Reforma pracovního trhu je hlavní problém dnešní Francie. Udělejme ji se vší otevřeností, ve shodě, ale rychle,“ řekl s tím, že je záhodno rychle obnovit důvěru v ekonomiku země.

Odbory se ale obávají, aby rychlý přístup k reformám nepotlačil sociální dialog. „Uspěchaná reforma zákoníku práce by byla kontraproduktivní,“ varoval generální tajemník CFDT Laurent Berger. Míní, že pokud Macron chce vyřešit problém ztečí, nebude to fungovat. Při schůzce cítil prezidentovo odhodlání prosadit svůj záměr, ale i ochotu naslouchat.

Šéf často radikálnějších odborů CGT Philippe Martinez také kritizoval „metodu dekretů“, ale po schůzce vypadal potěšený tím, že harmonogram dalšího postupu zřejmě bude pomalejší, než se zdálo. Šlo ale „o kontakt, nikoli o začátek jednání“, upozornil. Vůdce dělnických odborů FO Jean-Claude Mailly poznamenal, že existuje „prostor pro manévrování.“

Odboráři se obávají oslabení práv zaměstnanců, přestože obsah reforem ještě nebyl upřesněn. Návrhy by měly vycházet z Macronových slibů coby kandidáta na prezidenta a z hlavního cíle, jímž je uvolnit podnikání. Například kolektivní vyjednávání mezd se má přesunout z průmyslových odvětví na podniky, podobně jako rozhodování o většině pravidel, což je filozofie, která podle kritiků hrozí „sociálním dumpingem“ mezi firmami.

Dnešní jednání se netýkala ani kalendáře reforem, ani jejich obsahu, o čemž má podle prezidentova okolí jednat premiér a ministryně práce.

Mluvčí vlády Christophe Castaner varoval odbory před pokusy zablokovat reformy v připomínce na nekonečný konflikt okolo změn v zákoníku práce za socialistické vlády. Tento střet byl poznamenaný stávkami, demonstracemi desetitisíců lidí i násilnostmi. „Odbory musejí pochopit potřebnost změn,“ řekl Castaner v televizi.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner