Paříž 5. února (ČTK) – Strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona Republika v pohybu (REM) v neděli při doplňovacích volbách do parlamentu přišla o dva mandáty. Kandidáty REM porazili uchazeči konzervativních Republikánů. Jejich nový vůdce a Macronův hlasitý kritik Laurent Wauquiez řekl, že dvojité vítězství jeho strany je jasným vzkazem voličů Macronovi a jeho vládě.

Centristická Republika v pohybu má ale v 577členném Národním shromáždění stále většinu 309 křesel. Nedělní hlasování bylo vnímáno jako první test nálad voličů od parlamentních voleb v červnu, v nichž nová strana REM porazila tradiční strany.

Wauquiez po vyhlášení výsledků podle francouzských médií uvedl, že voliči svým rozhodnutím vládu potrestali za její politiku, jejíž konkrétní dopady pociťují. Zmínil například růst daní pro střední třídu a důchodce a „bezprecedentní nárůst imigrace a trestné činnosti“.

Republika v pohybu v oficiálním prohlášení přisoudila svou prohru velmi nízké volební účasti, která v jednom případě činila necelých 30 procent a ve druhém případě necelých 20 procent.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner