Hnutí Republika v pohybu (REM) francouzského prezidenta Emmanuela Macrona směřuje k vítězství v nadcházejících parlamentních volbách. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu agentury OpinionWay/Orpi, který odpovídá poznatkům jiných agentur.

Macronovo hnutí podle průzkumu v prvním kole tuto neděli získá 30 procent hlasů, následované konzervativní Republikánskou stranou Françoise Fillona s 21 procenty hlasů, třetí pak skončí krajně pravicová Národní fronta Marine Le Penové s 18 procenty. Levicová Nepodrobená Francie získá 13 procent a Socialistická strana pak sedm procent hlasů.

Ve druhém kole o týden později by REM podle projekce průzkumu mělo v dolní komoře francouzského parlamentu získat mezi 370 až 400 z 577 křesel. K většině je zapotřebí 289 křesel.

Jasná většina v parlamentu by vládě Macrona poskytla silný mandát, který by jí umožnil hladce prosadit prezidentovy ekonomické reformy. První z nich se má týkat změn ve francouzském zákoníku práce, který by podpořil podnikání.

K urnám hodlá v neděli přijít 54 procent voličů. Pokud by se to potvrdilo, šlo by o rekordně nízkou účast, poznamenal list Le Figaro s připomínkou, že v roce 2012 se účast v prvním kole pohybovala mírně nad 57 procenty.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner