Hlavní body programu centristického hnutí Republika v pohybu (REM) prezidenta Emmanuela Macrona, které podle odhadů výsledků jasně vyhrálo dnešní druhé kolo parlamentních voleb ve Francii:

– Ambiciózní reformy, které chce prosadit nová strana REM nedávno zvoleného prezidenta Emmanuela Macrona, jsou sice vítané, ale budou i bolet. Jedním z opatření na rozpohybování ekonomiky a snížení nezaměstnanosti má být zřejmě i omezení jistoty stálého zaměstnání.

– Macron, který pracoval jako bankéř a byl ministrem hospodářství v minulé socialistické vládě, chce rozpohybovat Francii sešněrovanou příliš mnoha předpisy, které berou ekonomice dech, výkon a konkurenceschopnost, což se projevuje například vysokou nezaměstnaností.

– Reformy navrhované jeho stranou REM se dělí na dvě části. Tu první – zákoník práce, nový rozpočet a snížení administrativní zátěže – chce Macron začít prosazovat hned záhy prezidentskými dekrety, tedy bez projednávání v parlamentu. Plánuje mimo jiné propustit 120 tisíc státních zaměstnanců, přesněji nenahrazovat ty odcházející do důchodu.

– Se změnami v zákoníku práce ale nesouhlasí silné odbory, takže nebude snadné je prosadit.

– Druhá část, zahrnující například systém důchodového zabezpečení, bude vyžadovat shodu sociálních partnerů a širší společenský konsenzus, tedy delší dobu.

– V programu má strana REM i zvýšení počtu policistů, zvýšení výdajů na obranu na dvě procenta HDP, modernizaci jaderných zbraní, vytvoření speciálních věznic pro islamisty.

– Chce přijímat uprchlíky, ale odlišovat ekonomické migranty, rozvíjet debatu o legalizaci eutanazie

– Po dosažení dobrých výsledků hospodaření na základě konsolidace vládních výdajů a rozhýbání pracovního trhu, plánuje strana REM přemluvit Berlín k reformě eurozóny.

– REM, novou centristickou a liberální stranu, založil Macron vloni 6. dubna jako hnutí. Po jeho zvolení prezidentem se změnila v politickou stranu.

– Do prezidentských voleb se strana jmenovala Vpřed! (En Marche!), přejmenováním se chce více přiblížit struktuře klasické politické strany.

– V prvním kole parlamentních voleb 11. června strana získala 32,32 procenta hlasů. Podle odhadů výsledků, které provedly francouzské průzkumné agentury, má REM po druhém kole voleb dostat absolutní většinu více než 355 mandátů v Národním shromáždění o 577 křeslech.

– Macron chce jejím prostřednictvím přivést do politiky nové tváře, nespojené s politickým establishmentem. Na kandidátce dal šanci politickým nováčkům bez zkušeností. Na jeho seznamu jsou třeba učitelé, farmáři či sportovci.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner