Rekordní počet 2093 migrantů překročil v pondělí srbsko-maďarské hranice. Oznámila to dnes maďarská policie s tím, že šlo o největší počet uprchlíků zaznamenaných během jediného dne. Rekord padl krátce před postavením plotu na hranicích se Srbskem, který hodlají maďarské úřady dokončit tento měsíc, aby zabránily přílivu migrantů.
Maďarská vláda hodlá také usilovat o větší příspěvek z pokladny Evropské unie ke zvládnutí nejhorší uprchlické krize od druhé světové války. „EU rozděluje peníze na ochranu hranic ponižujícím způsobem,“ řekl šéf úřadu vlády premiéra Viktora Orbána János Lázár listu Magyar Hírlap.

Plot migranty nezastaví

Maďarsko začalo se stavbou čtyři metry vysokého a 175 kilometrů dlouhého hraničního plotu v červenci. Podle vlády v Budapešti má být překážkou nelegální migrace. Nyní už je plot téměř hotov, k srbsko-maďarským hranicím ale dál denně proudí stovky až tisíce běženců, kteří se na cestě z Řecka snaží dostat přes Balkán do západní Evropy. Migranti se podle médií stále častěji dostávají do Maďarska tak, že se novým plotem prostřihají.

Z přestupku by se měl stát zločin

Maďarsko potřebuje nejen „fyzickou, ale i právní zábranu na hranicích,“ řekl náměstek ministra spravedlnosti Róbert Répássy. Podpořil tak Lázára, který vyzval parlament, aby přijal novelu trestního zákoníku, podle níž by za ilegální překročení hranic a poškozování hraničního plotu hrozilo až čtyřleté vězení. Nelegální přechod hranic je podle nyní v Maďarsku jen přestupkem.

Příval běženců bude pokračovat ve vyšším počtu

V těchto dnech se čeká silnější nápor běženců kvůli několikadennímu zablokování hranic mezi Makedonií a Řeckem. Po jejich uvolnění se takzvanou balkánskou cestou začal přesouvat mnohem větší počet lidí. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) očekává, že do Makedonie, odkud pak přes Srbsko míří běženci právě do Maďarska, bude vstupovat v příštích měsících až 3000 lidí denně. Vyplývá to i z toho, jak je migrační vlnou zaplavováno Řecko, kam jen v červenci dorazilo 50.000 osob.

Odhad podle všeho potvrzuje i pohyb uprchlíků v Řecku: do Atén dnes podle řeckého deníku Ta Nea opět dorazil obří trajekt Eleftherios Venizelos s 2489 uprchlíky, které ráno vyzvedl na ostrovech na východě Egejského moře. Loď takto v poslední době cestuje každý den. V řecké metropoli jsou pak běženci směrováni na autobusové a železniční nádraží, aby mohli zamířit na sever k hranicím s Makedonií, vzdáleným od Atén přes pět hodin cesty po dálnici.

Maďarsko zatím letos zaznamenalo asi 130.000 migrantů, což je už teď zhruba třikrát více než v roce 2014. Většina požádá o azyl, ale pak rychle odchází do bohatších zemí Evropské unie, jako jsou Německo nebo Švédsko.

Rizikovou hranici s Makedonií brání Bulhaři obrněnými vozy

Bulharské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že vyslalo na hranice s Makedonií obrněné vozy, aby pomohly pohraniční stráži zvládnout případný příliv uprchlíků. „Momentálně jde o preventivní posílení ostrahy hranic,“ vysvětlil v rozhlase Nikolaj Karaivanov z ministerstva obrany. Zatím jde o 25 vojáků s obrněnými vozy pro čtyři přechody, ale „jejich počet se v případě zhoršení situace může zvýšit,“ dodal.

Sofia odhaduje riziko přílivu uprchlíků jako relativně nízké, protože Bulharsko dodržuje procedury ohledně utečenců, na rozdíl od Řecka, Makedonie a Srbska, uvedla dnes v televizi ministryně vnitra Rumjana Bačvarovová.
Od začátku roku bylo v Bulharsku zadrženo 15.000 migrantů, zejména Syřanů, kteří se do země dostali z Turecka.

Bulharsko už ohradilo třicetikilometrový úsek hranic s Tureckem a zvažuje prodloužení. Hranici střeží také tisícovka policistů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner