Maďarský osmičlenný vyšetřovací tým v úterý začal vyšetřovat nehodu stíhačky Gripen, která po přistání skončila za přistávací drahou v poli. ČTK to sdělila Magdalena Dvořáková z tiskového oddělení generálního štábu.
Piloti se při přistání katapultovali, podle vyjádření armády jsou v pořádku. Letoun poté dojel na konec dráhy a značně poničen zůstal několik desítek metrů za ní.

Nehodu dnes začal ve spolupráci s českou vyšetřovací komisí odboru vojenského letectví sekce dozoru a kontroly ministerstva obrany vyšetřovat maďarský tým. Podle Dvořákové ho tvoří zástupci maďarských ozbrojených sil a maďarského Státního dopravního bezpečnostního úřadu.

Kvůli šetření je dnes prozatímně přerušeno mezinárodní cvičení Lion Effort 2015, které je určeno pro armády provozující stíhačky Gripen. Kromě českých pilotů se do něj zapojili zástupci vzdušných sil Maďarska a Švédska, účastní se ho i Thajsko, ale bez své letecké techniky.

Česká televize v úterý připomněla, že v březnu musel maďarský gripen nečekaně přistát na Slovensku. Při návratu ze cvičení ve Švédsku nedokázal ve vzduchu načerpat palivo.

zdroj: ČTK

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner