Budapešť 9. února (ČTK) – Maďarská vláda hodlá znovu omezovat svobodu pohybu migrantů v době rozhodování o jejich žádosti o azyl. Oznámil to dnes šéf úřadu vlády premiéra Viktora Orbána János Lázár, napsala agentura MTI. V případě zhoršení situace v oblasti migrace chce Budapešť postavit na jižní hranici také druhou řadu plotu.

Podle zákona, který se chystá maďarská vláda předložit ke schválení parlamentu, by migranti museli během vyřizování své žádosti o azyl pobývat v pohraničních uprchlických táborech vystavěných z obytných kontejnerů.

V současnosti žadatelé o azyl pobývají během vyřizování svých žádosti v zařízeních s volným režimem. Někteří z nich na rozhodnutí úřadů ale nečekají, tábory opouštějí a vydávají se na cestu do západní Evropy, uvedla agentura AP. Tito migranti podle Lázára představují pro Maďary „bezpečnostní riziko“.

Zadržování migrantů nejen v Maďarsku, ale i v České republice v minulosti kritizoval například vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn.

Migranty zadržené ve vzdálenosti osmi kilometrů od jižní hranice, přes kterou jich v posledních letech přichází většina, Maďaři v současnosti posílají zpět do Srbska či Chorvatska.

Po zavedení nových pravidel by Maďarsko podle Lázára zadržovalo a deportovalo migranty bez povolení k pobytu na celém území, a nikoli jen v osmikilometrovém pohraničním pásmu. Opatření by mělo být však aktivováno pouze v případě, že vláda v souvislosti s mimořádným přívalem migrantů vyhlásí výjimečný stav, doplnil šéf úřadu vlády.

Na své jižní hranici předloni Maďarsko postavilo plot s cílem zastavit desetitisíce běženců, kteří se snažili dostat přes maďarské území do západní Evropy. Podle Lázára Budapešť počítá v případě zhoršení situace v oblasti migrace v letošním či příštím roce také s výstavbou druhého řady hraničního plotu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner