Maďarsko hodlá získat dalších téměř 15.000 dobrovolníků, kteří by doplnili armádu. Prioritou je také oživení obranného průmyslu, na příští rok se proto chystá zahájení výroby pistolí a pušek pro pěchotu. Uvedla to dnes agentura MTI.

Vláda také postupně zvyšuje výdaje na obranu a do deseti let chce splnit cíl NATO, v jehož rámci mají členské země Aliance vynakládat na obranu dvě procenta HDP. Řekl to dnes ministr obrany István Simicskó. Militarizaci Maďarska někteří pozorovatelé v minulosti kritizovali.

Kabinet premiéra Viktora Orbána si přeje, aby počet dobrovolníků v záloze dosáhl 20.000, zatím je jich 5500. Vojáků má Budapešť přibližně 30.000. Simicskó by byl rád, aby dobrovolnické síly se „skutečnými schopnostmi“ a vojsko vytvořily dohromady „odrazující a k boji připravenou armádu“.

Simicskó nedávno čelil kritice opozice, které se nelíbí vládní návrh umožnit mladým lidem dobrovolnou účast ve vojenském výcvikovém programu. Socialistická strana vyjádřila obavu, že jediným cílem je podpořit vznik ozbrojené skupiny loajální vládnoucí středopravicové straně Fidesz. Účastníci výcviku by se prý také mohli následně připojovat k extremistickým hnutím.

Vládní militarizaci a indoktrinaci zejména maďarské mládeže loni v říjnu zpochybnil analytický server Hungarian Spectrum. Militarizaci Maďarska v souvislosti s migrační krizí loni v září kritizovala mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner