Maďarsko by podle tamního premiéra Viktora Orbána mohlo v brzké době podepsat patnáctiletou dohodu o dovozu zemního plynu z Rumunska, která by pokryla zhruba polovinu maďarské spotřeby a výrazně snížila závislost země na dodávkách z Ruska. Informovaly o tom agentury MTI a Reuters.

„Éra ruského plynárenského monopolu v Maďarsku skončí,“ citovala Orbána agentura Reuters. Dovoz plynu z Rumunska by podle premiéra mohl přesahovat čtyři miliardy krychlových metrů ročně a začít by mohl po roce 2022.

V roce 2015 podle údajů Mezinárodní agentury pro energii (IEA) dovoz plynu do Maďarska dosáhl 6,8 miliardy krychlových metrů, zatímco domácí produkce činila 1,8 miliardy krychlových metrů. V současnosti Maďarsko dováží většinu plynu z Ruska v rámci dlouhodobé dodavatelské dohody.

Maďarsko a Rumunsko se tento týden podle maďarské vlády dohodly, že Rumunsko do roku 2020 vytvoří technické podmínky pro vývoz zemního plynu do Maďarska, které tak bude moci dovážet plyn těžený v Černém moři.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner