Maďarsko nepřijme zpět žádného z migrantů, které čekají deportace z jiných zemí Evropské unie. Na dnešní pravidelné tiskové konferenci v Budapešti to podle agentury MTI zdůraznil šéf úřadu maďarského premiéra János Lázár.

Novinářům v této souvislosti sdělil, že západní evropské země informovaly Budapešť o svém záměru vrátit do Maďarska kolem 40.000 migrantů. Tito lidé, které čekají deportace, by ale podle Lázára měli být posláni zpátky do Řecka, protože to byla jejich první země, v níž vstoupili do EU.

Šéf úřadu premiéra Viktora Orbána rovněž důrazně odmítl středeční kritické výroky velvyslankyně Spojených států Colleeny Bellové. Podle MTI řekl, že Maďarsko „nikoho nemíní přijmout a ani nikomu nepovolí průjezd“, a to i v případě, že by o to velvyslankyně žádala.

Maďarsko je členem Evropské unie, a ne Spojených států, a „nebude tolerovat zasahování žádného nečlenského státu EU“, vzkázal šéfce amerického zastupitelského úřadu.

Bellová ve středu večer Maďarsko ostře kritizovala i kvůli korupci a nedostatku demokracie. Podle agentury DPA se mimo jiné zmínila o šikanování organizací kritizujících vládu státními orgány. „Trváme na okamžitém ukončení taktiky tvrdé ruky vůči občanským organizacím,“ prohlásila v proslovu na vysoké ekonomické škole v Budapešti. Poukázala přitom také na koncentraci médií v rukou důvěrných přátel předsedy vlády Orbána.

Podle diplomatky jsou mezi organizacemi, které úřady obtěžují raziemi a různými audity, právě ty, které odhalují korupci.

USA kvůli podezření z korupce loni v listopadu zakázaly vstup do země šesti maďarským vysoce postaveným vládním úředníkům. Byla mezi nimi i tehdejší ředitelka daňové správy Ildikó Vidaová.

Zákaz vstupu těchto úředníků do USA zkomplikoval beztak složité vztahy Budapešti s Washingtonem a Evropskou unií, které kritizují rostoucí autoritářství Orbánovy vlády. Americký prezident Barack Obama loni v září označil Maďarsko za zemi, v níž je ohrožena občanská společnost.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner