Budapešť 18. března (ČTK) – Maďarsko se odvolalo proti rozsudku Evropského soudu pro lidská práva (ESLP), podle nějž před dvěma roky porušilo práva dvou migrantů tím, že je zadržovalo v tranzitní zóně a poté poslalo zpět do Srbska. Podle agentury MTI o tom dnes v Budapešti informoval bezpečnostní poradce premiéra Viktora Orbána György Bakondi.

Předseda vlády v popuzené reakci na rozhodnutí, k němuž štrasburský soud dospěl tento týden v úterý, celou záležitost označil za „absurdní a nepochopitelnou“. Orbánova strana Fidesz v prohlášení dotčeně uvedla, že Maďarsko je trestáno za ochranu svých vlastních a zároveň evropských hranic.

Bakondi na dnešní tiskové konferenci zdůraznil, že Maďarsko v tomto případu postupovalo při posuzování dotyčných dvou bangladéšských migrantů „zcela v souladu se zákony“. Pokud jde o jejich poslání do sousední země, úřady jsou podle něj naprosto přesvědčené, že Srbsko je bezpečnou třetí zemí.

ESLP nařídil Maďarsku zaplatit oběma Bangladéšanům po 10.000 eurech (270.000 korun) jako odškodné a po 8705 eurech k pokrytí soudních výloh.

Orbánův poradce dnes novinářům kromě jiného rovněž řekl, že letos se už pokusilo překročit maďarsko-srbské hranice 7212 uprchlíků. Dodal, že od ledna bylo maďarským úřadům předáno 1134 žádostí o udělení azylu a že za celý loňský rok jich bylo kolem 30.000.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner