Maďarsko vyslalo policejní posily k hranicím se Srbskem, kudy do země navzdory pokračující stavbě plotu stále proudí tisíce uprchlíků. Agentura MTI dnes uvedla, že tým 25 vyšetřovatelů se má soustředit zejména na sledování pašeráckých gangů a nelegální překračování hranic. Migranti mířící ze Srbska se totiž stále častěji dostávají do Maďarska tak, že se prostřihávají novým plotem z ostnatého drátu.
Maďarsko začalo se stavbou čtyři metry vysokého a 175 kilometrů dlouhého hraničního plotu v červenci a chce jej dokončit do konce srpna. Podle vlády v Budapešti má být překážkou ilegální imigrace. Nyní už je plot téměř hotov, k srbsko-maďarským hranicím ale dál denně proudí stovky až tisíce běženců, kteří se na cestě z Řecka snaží dostat před Balkán do západní Evropy.
Podle maďarských médií ale ani plot není pro některé migranty dost velkou překážkou. Zpravodaj televize M1 dnes informoval, že někteří se dokážou plotem prostříhat, jiní zase využívají hluchých míst. Jedním z nich je železniční trať poblíž městečka Röszke, protože koleje tam překračují hranici, a plot tam proto být nemůže.
Podle mluvčí policie Viktórie Csiszérové-Kovácsové tvoří čerstvé posily specializovaní vyšetřovatelé, kteří budou iniciovat trestní řízení proti lidem, kteří hranice překračují nelegálně. Hranice se Srbskem v současnosti ve dne v noci střeží několik tisíc policistů.
Do Maďarska už letos dorazilo asi 130.000 migrantů, což je už teď zhruba třikrát více než v roce 2014. Většina jich požádá o azyl, ale pak rychle odcházejí do bohatších zemí EU, jako jsou Německo nebo Švédsko.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner