Poslední dosud žijící vrcholný funkcionář maďarské komunistické strany z 50. let, exministr vnitra Béla Biszku, dnes byl odsouzen ke dvěma rokům vězení s podmínkou v souvislosti s potlačením maďarského protikomunistického a protisovětského povstání z roku 1956. Čtyřiadevadesátiletý Biszku se podle soudu nepřímo podílel na masakrech neozbrojených demonstrantů. Dnešní rozsudek podle agentury DPA ještě není pravomocný.

Prosovětský funkcionář už před dvěma lety v první instanci dostal pět a půl roku vězení. Budapešťský odvolací soud však verdikt letos v červnu zrušil s odůvodněním, že obsahuje příliš mnoho formálních chyb, a nařídil nový proces. Soud první instance dospěl k závěru, že Biszku krvavé potlačení protestů nařídil, a podílel se tak na smrti desítek Maďarů, ale podle odvolacího soudu to nebylo průkazné.

V říjnu 1956 Maďaři povstali proti sovětské moci ve své zemi. Revoltu 4. listopadu téhož roku potlačily sovětské tanky. Ještě týdny poté však pokračovaly demonstrace, které často násilně rozháněly nově vytvořené komunistické milice.

Podle názorů řady maďarských historiků patřil Biszku k hlavním strůjcům represe, která následovala po zmíněném povstání. Zatímco při samotném povstání zemřelo několik tisíc lidí, když vzpouru utopil v krvi zásah sovětské armády, v následujících týdnech pak bylo popraveno nejméně 225 lidí a zhruba 20.000 putovalo za mříže.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner