Moskva 23. ledna (ČTK) – Příprava únorové návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v Budapešti byla hlavním bodem jednání šéfů diplomacií obou zemí v Moskvě. Uvedl to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov po jednání se svým protějškem. Maďarský ministr Péter Szijjártó dodal, že Putinova schůzka s maďarským premiérem Viktorem Orbánem je naplánována na 2. února.

Půjde již o třetí setkání šéfa Kremlu s premiérem Orbánem od roku 2015. Předpokládá se, že k hlavním bodům bude patřit rozšíření jaderné elektrárny Paks a nové projednání úvěrových podmínek realizace tohoto projektu.

„Maďarští partneři potvrdili pevné odhodlání Budapešti pokračovat v rozšíření jaderné elektrárny Paks za účasti Rosatomu,“ řekl Lavrov. „Je to strategický projekt,“ dodal k plánu rozšíření jediné maďarské jaderné elektrárny, kvůli kterému se Budapešť dostala do střetu s Bruselem.

Evropská komise považuje za problém, že Maďaři zadali ruskému koncernu Rosatom zakázku na výstavbu dvou nových bloků bez veřejné soutěže. Další vyšetřování má zjistit, zda Orbánův kabinet neporušuje unijní pravidla o poskytování státní pomoci. Stavba má být z větší části financována státním úvěrem od Ruska ve výši deseti miliard eur (270 miliard Kč).

Szijjártó na společné tiskové konferenci podle agentury TASS varoval před zaostáváním Evropské unie na mezinárodní scéně, pokud Unie po nástupu vlády nového amerického prezidenta Donalda Trumpa nebude s to budovat vzájemně výhodné vztahy s Ruskem. Případný konflikt mezi EU a Ruskem by pro Maďarsko měl podle ministra velmi vážné následky. Vzhledem k historickým zkušenost je pro střední Evropu důležité, aby Západ a Východ spolupracovaly pozitivně, kulturně a pragmaticky,“ dodal Szijjártó.

Maďarský ministr v Moskvě uvítal příslib nového amerického prezidenta zlepšit vztahy s Ruskem, což podle něj povede i ke zlepšení vztahů mezi Evropou a Ruskem. Postěžoval si také na americké direktivy a četné vměšování do maďarských záležitostí za vlády předchozího prezidenta Baracka Obamy. Za dobrou zprávu pak označil Trumpovo odhodlání skoncovat s násilným vývozem demokracie.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner