Maďarský prezident János Áder oficiálně požádal dosavadního šéfa kabinetu Viktora Orbána, aby sestavil svou novou vládu. Navrhl také, aby parlament schválil Orbána ve funkci premiéra na další čtyřleté období. Áder a Orbán spolu dnes jednali v prezidentském paláci v Budapešti, uvedla agentura Reuters.

Orbánova strana Fidesz v koalici s křesťanskými demokraty získala v dubnových parlamentních volbách dvoutřetinovou ústavní většinu, celkem 133 ze 199 křesel. Pozorovatelé upozorňují, že to Orbánovi umožní dál pohodlně upevňovat moc a pokračovat ve své protiimigrační politice.

Čtyřiapadesátiletý politik je premiérem již počtvrté. Poprvé vládu vedl od roku 1998 do roku 2002, podruhé do premiérského křesla usedl v roce 2010 a v dalších volbách o čtyři roky později mandát obhájil.

Na tiskové konferenci Orbán uvedl, že hlavním úkolem jeho nové vlády bude „ochránit bezpečnost a zachovat křesťanskou kulturu Maďarska“. Nový parlament se poprvé sejde v úterý.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner