Barcelona 19. září (ČTK) – Španělské úřady pokračují v krocích, jimiž chtějí zabránit konání katalánského referenda o nezávislosti. Necelé dva týdny před hlasováním dnes provedla španělská policie razii v sídle soukromé zasilatelské firmy Unipost a zabavila tiskoviny pro hlasování. Razii provedla policie i na radnici ve městě Girona kvůli korupční kauze, která se týká i působení současného katalánského premiéra Carlese Puigdemonta ve vedení tamní radnice.

Španělská policie dnes zasahovala v sídle soukromé zasilatelské firmy Unipost ve městě Terrasa nedaleko Barcelony a zabavila materiály, které měly být dodány členům volebních komisí. Deník La Vanguardia uvedl, že poprvé tak policie zabavila přímo volební materiál pro konání referenda. Dosud už policie zabavila v Katalánsku na 1,5 milionu letáků a dalších tiskovin, které měly sloužit jako propagace plebiscitu o nezávislosti.

Razie v zasilatelské firmě Unipost byla provedena poté, co minulý týden španělská státní pošta poslala ředitelům poboček v Katalánsku upozornění, aby nepřijímali zásilky související s referendem a vyvarovali se jakýchkoli jiných úkonů, které s hlasování souvisí. Vedení pošty svým zaměstnancům rovněž připomnělo, že ústavní soud pozastavil platnost zákona o referendu, které je tudíž nelegální.

K výslechům na policii byli na dnešek předvoláni první tři starostové, kteří souhlasili s poskytnutím obecních prostor pro konání referenda. Během týdne je na policii předvoláno dalších zatím 34 starostů. Pokud by se k výslechu nedostavili, hrozí jim zatčení. Z celého Katalánska vyjádřilo podle listu El País souhlas spolupracovat při referendu více než 700 z 948 vedení radnic v Katalánsku.

Španělské ministerstvo vnitra také oznámilo, že pro den referenda 1. října zvýší počet policistů v Katalánsku o 1000. Polovina z nich už podle listu La Vanguardia dorazila na místo svého nasazení.

Španělská média dnes rovněž informovala o policejní razii na radnici katalánského města Girona a v sídle tamní vodorozvodné společnosti Agissa. Jde o součást vyšetřování údajných podvodů této firmy, v níž má podíl i město Girona. Nepravosti, včetně defraudace veřejných financí, se prý děly už koncem 90. let a údajně pokračovaly i za vedení Carlese Puigdemonta jako starosty (červenec 2011 až leden 2016). Puigdemont ale zatím vyšetřován v této kauze není.

Podle listu El País souvisí vyšetřování na radnici v Gironě i s takzvanou kauzou Tři procenta. Ta vypukla v roce 2005, kdy tehdejší katalánský socialistický premiér Pasqual Maragall obvinil představitele koalice Konvergence a jednota (CiU) z korupce a ovlivňování veřejných zakázek (jako úplatek prý dostávali tři procenta z ceny jednotlivých veřejných zakázek). Koalice CiU existovala v letech 1978 až 2015 a dlouhá léta byla vládní stranou v Katalánsku. Jejím členem býval i Carles Puigdemont.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner