Barcelona/Madrid 30. října (ČTK) – Dva dny po sesazení katalánské regionální vlády a rozpuštění parlamentu ovládaného separatisty dnes začne v tomto autonomním regionu praktické přebírání kontroly nad úřady Madridem. Nucená správa má trvat přinejmenším do regionálních voleb, které španělský premiér Mariano Rajoy stanovil na 21. prosince.

Rajoy o omezení katalánské autonomie rozhodl v pátek. Sesazení tamní vlády a rozpuštění parlamentu oznámil poté, co katalánský zákonodárný sbor týž den schválil rezoluci o vytvoření samostatné katalánské republiky a co krátce nato odhlasoval Senát (horní komora španělského parlamentu), že Madrid může autonomii Katalánska omezit.

Tato opatření oficiálně vstoupila v platnost v sobotu poté, co byla ještě v noci zveřejněna v úředním věstníku. Rajoy formálně převzal funkce předsedy a místopředsedy katalánské vlády, výkonem většiny jejich kompetencí ale pověřil místopředsedkyni španělské vlády Sorrayu Sáenzovou.

Nejasný zůstává osud katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Podle médií by španělský generální prokurátor José Manuel Maza mohl již dnes nařídit jeho zatčení, neboť se chystá sesazenou katalánskou vládu tento týden obvinit ze vzpoury. Pokud soud 54letého Puigdemonta shledá vinným z tohoto trestného činu, hrozí mu až 30 let vězení.

V sobotním televizním projevu dal Puigdemont na vědomí, že své odvolání neuznává. Vyzval přitom stoupence nezávislosti ke klidnému „demokratickému“ odporu a prohlásil, že chce dál pracovat na založení své „svobodné země“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner