Provozovatelé městské hromadné dopravy ve španělském hlavním městě Madrid zahájili kampaň, která má upozornit muže, že nemají v prostředcích hromadné dopravy sedět s roztaženýma nohama, protože tak omezují cestující na vedlejších sedadlech. Provozovatel autobusů EMT umísťuje v autobusech nové symboly, které zobrazují sedící osobu s roztaženýma nohama vedle velkého červeného kříže. Stejnou kampaň plánuje i metro, napsala na svých internetových stránkách BBC.

Rozhodnutí přišlo po internetové petici skupiny žen Mujeres en Lucha (Ženy v boji), kterou podpořilo 12.000 podpisů. Ženy v petici uvedly, že ve veřejné dopravě není neobvyklé vidět ženy s nohama u sebe ve velmi nepohodlné pozici, protože vedle sedí muž, který zabírá jejich prostor.

EMT v prohlášení uvedla, že cílem nových symbolů je připomenout mužským cestujícím, aby nezapomněli na slušné chování a respektovali prostor každého v autobuse.

Na sociálních sítích se také objevil hastag #MadridSinManspreading (#MadridWithoutManspreading), který přilákal velký zájem. Slovíčko manspreading označuje právě člověka, který si při cestě ve veřejné dopravě sedne s nohama široce od sebe takovým způsobem, že zasahuje do vedlejších sedadel. Před dvěma lety bylo oficiálně přijato internetovým oxfordským slovníkem.

Sezení mužů s roztaženýma nohama netrápí jen Madrid. Již v roce 2014 se newyorský Metropolitní úřad pro dopravu rozhodl upozornit na tento nešvar obrázky s nápisem „Kámo…přestaň se roztahovat, prosím“. Další americké město Filadelfie také spustilo kampaň „Kámo, je to neslušné“ a dopravce v Seattlu umístil v dopravních prostředcích obrázky chobotnice s chapadly roztaženými přes okolní sedadla.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner