Caracas 21. prosince (ČTK) – Tři z nejvlivnějších venezuelských opozičních stran byly ve středu fakticky zbaveny práva zúčastnit se příští rok prezidentských voleb. Napsala to agentura AP. Všemocné Ústavodárné shromáždění, které vzniklo letos v létě jako paralelní parlament věrný režimu, přijalo dekret, podle něhož musejí politické strany před vstupem do voleb znovu projít registrací. Do té doby ztrácejí legitimitu.

Prezident Nicolás Maduro nedávno prohlásil, že opozice nemá právo účastnit se příští rok voleb, protože bojkotovala místní volby ze začátku prosince. Opozice se jich neúčastnila kvůli způsobu hlasování, který považuje za nedemokratický.

Součástí povinné registrace je podle AP komplikovaná a časově náročná procedura včetně shromažďování podpisů. Na registrací dohlíží ústřední volební komise kontrolovaná vládou. Podle opozičního vůdce Tomáse Guanipy jde o protiústavní krok, který má opozici z voleb vyřadit.

Volby hlavy státu se mají konat příští rok, konkrétní datum ale zatím oznámeno nebylo. Maduro svou kandidaturu zatím neohlásil, všeobecně se ale předpokládá, že svou funkci bude obhajovat.

Venezuelský režim je považován za autoritářský a někteří politici regionu ho označili dokonce za diktaturu. V zemi jsou desítky politických vězňů. Letos po několikaměsíčních nepokojích, které si vyžádaly přes 125 obětí, přijala socialistická vláda zákon, na jehož základě může poslat až na 20 let do vězení své odpůrce.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner