Dlouho připravovanou novelu vyhlášky, která má omezit konzumaci alkoholu v ulicích Prahy, budou zastupitelé schvalovat zřejmě začátkem příštího roku. Má zahrnovat úplný zákaz pití alkoholu v památkové rezervaci. ČTK to sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Znění novelizace vítá Praha 1, zákaz pití v centru naopak kritizuje zastupitelský klub Pirátů, podle kterých je extremistická.

Novela vyhlášky měla původně začít platit už letos v lednu, přípravu však zdržely legislativní potíže související s přijetím takzvaného protikuřáckého zákona, který řeší i prodej alkoholu na farmářských trzích. Stávající úprava zahrnuje výčet ulic, kde se nesmí pít.

To by se minimálně v případě oblasti Pražské památkové rezervace mělo změnit a zákaz tam má platit plošně. „Návrh vyhlášky jsme minulý týden rozeslali do připomínkového řízení. To bude trvat 30 dnů, tedy do konce listopadu,“ uvedl mluvčí Hofman. Do rady by návrh měl v ideálním případě jít do konce roku a do zastupitelstva začátkem příštího.

Vyhláška nově nebude zakazovat jen pití, ale i pohyb s otevřenou lahví alkoholu. Má to zjednodušit práci městským strážníkům, kteří nebudou muset být fyzicky přítomní konzumaci nebo složitě hledat svědky. „Naším cílem je vyhlášku zjednodušit a zefektivnit,“ dodal Hofman.

Vyhlášení zákazu v celé památkové rezervaci a omezení pohybu s otevřenou lahví dlouhodobě požaduje po magistrátu Praha 1. Důvodem jsou častá rušení nočního klidu kvůli pohybu skupin turistů, kteří přijeli do metropole za zábavou. „Čím dál častěji před provozovnami upřednostňují ulice, náměstí či parky jako místa bujarého alkoholového veselí. Vše na úkor občanů Prahy 1 i městské části,“ uvedl radní Prahy 1 pro bezpečnost Ivan Solil (ČSSD). Praha 1 proto podobu novely vítá.

Návrh naopak kritizují Piráti a označují ji za extremistický. „Primátorka (Adriana) Krnáčová zjevně nechápe, že centrum města tu není pouze pro bohaté turisty, kteří utrácejí v místních restauracích a barech, ale i pro občany, kteří si jdou občas po práci sednout do parku nebo na náplavku s přáteli,“ uvedl pirátský zastupitel a poslanec Jakub Michálek. Hluk na ulicích to podle něj nevyřeší, protože ho vytvářejí lidé, kteří se opili v restauracích. Piráti návrh v zastupitelstvu nepodpoří.

Památková rezervace kromě celé Prahy 1 a většiny Prahy 2 zahrnuje i části Prahy 3, Prahy 4, Prahy 5, Prahy 6 a Prahy 7. Vyhláška zakazující pití na vbraných veřejných prostranstvích začala platit v roce 2008 a vyjmenovává místa, kde zákaz platí. Od té doby byla několikrát novelizována, naposledy v roce 2013, kdy byl počet míst proti původnímu znění zdvojnásoben. Nyní platí zákaz na více než osmi stovkách míst.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner