Z Makedonie byli vyhoštěni dva čeští občané za údajné poškozování majetku při násilných protivládních protestech ve Skopje. Oznámila to dnes místní tisková agentura Žurnal s odvoláním na informaci úřadů. Oba muži mají zákaz vstupu do země. České ministerstvo zahraničí o vyhoštění nemá informace, protože ho v této věci nikdo nekontaktoval.

Mladíci – 25 a 24 let – byli údajně přímo zapleteni do opozičních protestů, při nichž byly ničeny významné objekty v hlavním městě. Účast dvojice na několika demonstracích podle makedonské policie potvrzují záznamy zadržených Čechů na sociálních sítích a zajištěné fotografie. „Policie dosud nezjistila, kdo je najal a zaplatil,“ uvádí se ve zprávě makedonské agentury.

České ministerstvo zahraničí informaci o vyhoštěných prověřuje, nemá ji od českých občanů ani od makedonských úřadů. „Na naši ambasádu ve Skopje ani na naše ústředí se v této souvislosti nikdo neobrátil,“ řekla mluvčí Černínského paláce Irena Valentová. Poslední protivládní protesty v Makedonii se podle ní odehrály ve čtvrtek a od pátku se v zemi slaví pravoslavné Velikonoce.

1zurnal-slika-640x360

V Makedonii v minulých týdnech tisíce lidí protestovaly proti rozhodnutí prezidenta Ďorgeho Ivanova udělit milost politikům zapleteným do skandálu s odposlechy. Demonstranti požadovali odstoupení prezidenta, odložení červnových parlamentních voleb a jmenování úřednického kabinetu.

Krize v Makedonii vypukla poté, co opozice zveřejnila sérii odposlechů, které svědčí o volebních podvodech organizovaných z nejvyšších vládních kruhů. Vládní konzervativci údajně nechali odposlouchávat na 20.000 lidí.

Podle makedonských úřadů bylo při demonstracích zraněno několik policistů a poškozena byla budova prezidentského úřadu, sídlo ministerstva kultury, vojenská kasárna a další objekty.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner