Makedonský prezident Ďorge Ivanov vzal zpět milosti, které v polovině dubna udělil 22 politikům podezřelým z účasti na ilegálních odposleších a ze zpronevěry velké sumy státních peněz. Informuje o tom agentura Reuters. Kvůli tomuto skandálu trvá v Makedonii již několik měsíců politická krize a tisíce lidí vyšly na protest do ulic.

Aféra naplno vypukla v únoru 2015, když opozice obvinila vládní konzervativce a spřízněného šéfa zpravodajských služeb z odposlouchávání více než 20.000 lidí, včetně policistů, soudců, novinářů a zahraničních diplomatů. Podle opozičního vůdce Zorana Zaeva stál za odposlechy přímo tehdejší premiér Nikola Gruevski.

Pod patronátem EU se vláda a opozice dohodly na ukončení krize, konání předčasných voleb a vyšetřování skandálu, které měl mít na starosti speciální prokurátor. Prezident Ivanov ale 12. dubna situaci opět zhoršil, když ještě před dokončením vyšetřování omilostnil 56 lidí do aféry zapojených. Demonstrace po celé zemi vedly i ke zrušení voleb, které se měly původně konat 5. června.

„Rozhodl jsem se zrušit rozhodnutí o milosti pro všechny politiky, celkem jich je 22,“ uvedl Ivanov na tiskové konferenci, kde nebylo možné pokládat otázky. Jak poznamenala agentura Reuters, zda je mezi těmito 22 osobami i Gruevski, nebylo jasné.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner