Kuala Lumpur 3. června (ČTK) – Malajsijská vláda nabádá mladé Malajsijce, aby točili videa, jejichž cílem má být „prevence homosexuality“. Výherní video dostane finanční odměnu ve výši 1000 dolarů (23.300 Kč). Informoval o tom dnes zpravodajský web BBC. Homosexualita je v převážně muslimské Malajsii trestná. Ochránci lidských práv ale soutěž považují za posilování diskriminace vůči této menšinové skupině.

Soutěž byla vyhlášena na stránkách malajsijského ministerstva zdravotnictví. Výherní video by podle ministerstva mělo sloužit k prevenci a kontrolování homosexuality a zároveň pomoci lidem, kteří ji mají. Soutěžit mohou lidé ve věkové skupině od 13 do 24 let.

Webová stránka soutěže označuje homosexuály, transvestity a transgenderové osoby za příklady „pohlavně zmatených“ lidí.

„Skutečnost, že je vláda schopna celou LGBT komunitu, tedy lesbičky, gaye, bisexuály a transsexuály označit nálepkou ´zmatení´ spíše ukazuje na to, jak zmatení jsou lidé, kteří pracující na malajsijských úřadech,“ řekl aktivista Pang Khee Teik.

Homosexuální akty jsou v Malajsii zakázané. Za porušení zákona hrozí vězení ale také fyzické tresty. Prominentní člen malajsijské opozice Anwar Ibrahim byl v roce 2014, navzdory tomu, že ho soud dříve zprostil obžaloby, uvězněn za homosexuální praktiky. Během voleb v roce 2013 Ibrahim vedl alianci tří stran, kterou se vládnoucí koalice cítila být ohrožena.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner