S příchodem teplejších dnů se začíná probouzet i postrach přírody, klíště. Klíšťata jsou malá, nenápadná a velmi nebezpečná. Navíc je potkáte téměř všude. Klíště patří k epidemiologicky nejvýznamnějším přenašečem původců infekčních onemocnění. Vlivem změn klimatu se klíšťata a jimi přenášené patogeny začínají objevovat i na místech, kde se dosud nevyskytovaly. Dochází ke změnám v sezónní dynamice, aktivitě klíšťat, i v jejich četnosti v prostředí.

RNDr. Kateřina Kybicová Ph.D., vedoucí NRL pro lymeskou boreliózu Státního zdravotního ústavu, to potvrzuje: „V posledních deseti letech pozorujeme výrazný nárůst výskytu a rozšíření klíšťat i klíšťaty přenášených infekčních agens. Tyto změny jsou zapříčiněny nejen globálním oteplováním, ale i dalšími faktory jako je urbanizace, zemědělství, odlesňování a zalesňování a s tím spjaté změny biotopů. V České republice jsou tyto změny zřejmé, klíšťata se nyní objevují ve vyšších nadmořských výškách než dříve a pozorujeme jejich zvýšený výskyt ve městech a v místech, kde se dříve vlivem nepříznivých podmínek nevyskytovaly. V Krkonoších byla klíšťata odchycena ve 1200 m n.m. a byla u nich zjištěna přítomnost původce klíšťové encefalitidy i boreliózy. V pražských parcích jsme zjistili nejen nárůst počtu klíšťat, ale i velmi vysokou promořenost různými infekčními patogeny, nebezpečnými pro lidi i jejich domácí mazlíčky.“

Velkým problémem i do budoucna je výskyt nových onemocnění, která se u nás doposud nevyskytovala či jen řídce. „V těchto klíšťatech z pražských lesoparků jsme kromě borrelií zjistili i výskyt nově se objevujících původců onemocnění jako je anaplazmóza, babezióza či ricketsióza. Proto je zřejmé, že je třeba chránit sebe i své domácí mazlíčky nejen při procházkách v lese, ale i v městských parcích, kde kolikrát hrozí stejné i vyšší riziko nákazy klíšťaty přenášených onemocnění. Je potřeba také připomenout důležitost včasného odstranění klíštěte, neboť k přenosu nákazy nedochází ihned po zakousnutí, ale až po několika hodinách sání klíštěte,“ doplňuje ne zrovna potěšující informace doktorka Kybicová.

Příznaky onemocnění
Pokud jste si na těle našli přisáté klíště, následující dny pozorně sledujte, zda se u vás nezačnou objevovat příznaky onemocnění. V některých případech nákazy boreliózou se vám objeví v místě kolem kousnutí rudá kulatá skvrna, není to ale pravidlem. Příznaky nákazy jsou podobné, jako když dostanete chřipku – bolest hlavy, horečka a únava. Pokud jste nakaženi klíšťovou encefalitidou, tak budete pociťovat zejména bolest hlavy a svalů, žaludeční nevolnost, dostanete horečku a budete unaveni. Při výskytu těchto a podobných příznaků neváhejte a ihned navštivte lékaře, který vám včasným zahájením správné terapie dokáže pomoci. Při neléčení může dojít k poškození zdraví, častokrát i nevratnému, a onemocnění může jednoduše přejít do chronické formy.

Jak se chránit:
Vzhledem k tomu, že na klíšťovou encefalitidu neexistuje účinná léčba, tlumí se jen příznaky, je nejlepší ochranou očkování, které lze provést během celého roku (více zde). To vás však neochrání proti jiným chorobám. Proto opatrnosti není nikdy dost. Pokud se chystáte do přírody nebo jen na zahradu, nezapomeňte myslet na prevenci:

  • Vhodné oblečení a obuv – dlouhé rukávy, dlouhé kalhoty ideální světlé barvy a vysoká obuv. Kalhoty si zastrčte do ponožek.
  • Repelentní přípravky – používejte repelentní spreje, tělová mléka či náramky.
  • Po návratu se řádně prohlédněte – pečlivě si zkontrolujte oblečení a pokožku celého těla. Pozornost věnujte zejména dobře prokrveným místům s tenkou kůží, jako jsou slabiny, nohy, oblast pod kolenem, břicho, podpaží, oblasti hlavy a krku. Klíšťata mohou být velmi malá, proto si vezměte na pomoc i lupu. Včasné odstranění má vliv na případné přenesení infekce.
  • Pokud jste si klíště našli, ihned ho odstraňte. Pozor, na klíště nenanášejte žádné tekuté ani olejové přípravky! To by mohlo u klíštěte způsobit vyprázdnění obsahu střev do rány, čímž byste zvýšili riziko onemocnění. Kývavými pohyby ho pomocí pinzety opatrně odstraňte. Klíštětem neotáčejte, není to šroub!
  • Dezinfikujte – místo odstranění důkladně vydenzifikujte alkoholem nebo jódovou tinkturou.

V ohrožení jsou i domácí mazlíčci
Mnoho majitelů si neuvědomuje, že proti klíšťatům je nutné chránit i jejich psí mazlíčky. Do ordinací veterinářů přicházejí majitelé psů, kteří trpí nemocemi způsobenými klíšťaty, jako jsou babezióza, lymeská borelióza a ehrlichióza. Tato onemocnění dokážou způsobit trvalé poškození vnitřních orgánů a bohužel i smrt. Mimo klíšťat zdraví psů navíc ohrožují i blechy, které jsou hostiteli tasemnice psí. Její vajíčka odcházejí z těla hostitele trusem a rozptýlí se po okolí, kde se stávají oblíbenou delikatesou larev blech. Do těla psa se tasemnice dostává tehdy, když takto „nakaženou“ dospělou blechu pes spolkne. Endoparaziti se samozřejmě dokážou přenést ze psa i na člověka.

 

Jak své domácí mazlíčky chránit

Základem je pravidelné očkování a odčervení. Proti klíšťatům a blechám však vakcína neexistuje, proto je důležitá preventivní ochrana ve formě antiparazitních přípravků.

  • Spot on přípravky se aplikují pejskovi přímo na kůži pomocí pipety. Účinkují až 4 týdny, někdy však i méně. Nevýhodou je, že při namočení srsti psa jejich účinek slábne.
  • Revoluční novinkou se stala ochucená žvýkací tableta. Funguje stejně dobře proti blechám, i proti klíšťatům. Již během několika hodin vyhubí všechny parazity nacházející se na našem chlupáčovi. Její účinná látka není v těle metabolizována a v těle se nekumuluje, čili není zdraví škodlivá ani pro pejska ani pro lidi. Stejně bezpečná je i pro březí feny. Doba účinku je až 12 týdnů.
  • K oblíbeným druhům ochrany patří také antiparazitní obojky. Třením obojku o kůži se uvolňuje účinná látka, která se vstřebává do tukové vrstvy kůže, kde setrvává a chrání tak psa před útokem parazitů. Obojky vyšší kvality nezapáchají, navíc jsou voděodolné a účinkují 5 – 6 měsíců.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner